تبلیغات
مین و شهادت - با مواد منفجره آشنا شویم @@@@@@@@@
 
درباره وبلاگ


سلحشوران و دلاوران مردان عرصه های نبرد حق علیه باطل پس از پایان جنگ نیز ، در میادین مین و گلوله های عمل نكرده با پیروی از سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبد... الحسین (ع) جهاد در راه آزادگی را برگزیده و با نثار خون خود ریشه های توسعه و آبادانی كشور را آبیاری می نمایند.


مدیر وبلاگ : سروش نوری
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سایت شهید حاج احمد کاظمی
رتبه 4 در گوگل
* *
مین و شهادت
شهدا و جانبازان پاكسازی میادین مین به رشادت و ایثار معنا بخشیدند
با مواد منفجره آشنا شویم

استفاده از مخلوط شیمیایی باری تولید مواد منفجره هنری باستانی است . از پژوهشهای پارتینگتون چنین بر می آید كه چینی ها نخستین ملتی بودند كه بیش از هزار سال پیش باروت سیاه را ساختند در حالیكه اروپائیان تا نیمه قرن سیزدهم از آن بی خبر بودند ، باروت را با نامهای دیگر چون باروت و یا ملح البارد نیز گفته اند . فرمول باروت در كتابی كه توسط ماركوس گرانیكوس منتشر شد با نسبتهایپتاسیم نیترات ( شوره) ، گوگرد و زغال آمده است .
معادله واكنش انفجار باروت سیاه را می توان بصورت زیر نوشت :


4KNo3+S+4C®2N2­+2K2O+4CO2­+SO2­

باروت سیاه در ابتدا در موارد صلح جویانه به مصرف چینی ها می رسید ، آتش بازی و ایجاد صداهای بلند در جشن ها ازجمله محبوبترین موارد استفاده از آن بوده است . اما درباره اینكه چه كسی ، این تركیب را برای نخستین بار از چین به اروپا آورده عقاید مختلفی ابراز شده است . بعضی ها جربیكن 1 و گروهی برتولد شوراتس 2 را نخستین سازندگان باروت در اروپا می دانند .اما حق آن است كه این تركیب نخست توسط مسلمانان بدست اروپائیان رسیده است .(1)

پیش از قرن نوزدهم كشف شد كه با افزودن براده های آهن به باروت سیاه می توان جرقه های آتش به رنگ نارنجی تولید كرد . اما با پیشرفت شگرف رانش شیمی در قرن نوزدهم مواد تازه ای به آتش بازی راه یافتند حال به بررسی مكانیسم عمل این شعله های رنگین می پردازیم :

رنگ دهنده های شعله : وقتی مراسم آتش بازی را از دور یا نزدیك تماشا می كنید . زیبایی آن را تحسین نموده اید برای ایجاد چنین رنگها و طرح هایی نیاز به درك هنری با علوم طبیعی داریم . برای تولید رنگ در اتش دو مكانیسم اصلی وجود دارد .

1- پدیده التهاب 3 2- درخشش 4

پدیده التهاب : در این پدیده تولید نور با كمك حرارت صورت می پذیرد . گرما باعث می شود تا ماده ابتدا داغ و نورانی شود و سپس نورهای مادون قرمز ، قرمز ، نارنجی ، زرد و سفید ( با افزایش دما) ایجاد می شود . با كنترل دما می توان رنگ مناسب را در زمان دلخواه بوجود آورد . از فلزاتی نظیر آلومینوم ، منیزیم و تیتانیم كه خیلی درخشان و روشن می سوزند با بالا بردن دما می توان استفاده كرد . (2)

آزمون شعله : در بین ما انسانها ، مسئله ی تعیین و تشخیص هویت افراد كه با انجام روشهای قدیمی و جدید صورت می گیرد . به محققان و كارآگاهان باری یافتن پاسخ سوالاتشان كمك شایانی می كند . همانطور كه برخی از ویژگیهای انسانی مانند اثر انگشت و DNA برای هر شخصی منحصر به فرد است و حالت ویژه ای دارد ، برای یك عنصر شیمیایی نیز ویژگیهای خاصی وجود دارد كه برای شناسایی آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد . (3)

جهت تولید وسایل آتش بازی و ایجاد رنگهای مختلف دانشمندان احتیاج داشتند تا بتوانند كه هر عنصری در شعله و حرارت بالا چه نوری را از خود ساطع می كند برای این تصور آنها از آزمونی به نام آزمون شعله بهره گرفتند . آزمون شعله یك آزمون جالب ، زیبا و شگفت انگیز جهت شناسایی مواد در علم شیمی است . از این آزمایش برای تشخیص برخی عنصر ها ( معمولاً فلزها) در مواد مختلف نیز استفاده می شود .

اساس این آزمون بر منحصر بفرد بودن طیف نشری عناصر مختلف بنا گذاری شده است . برای انجام این آزمایش به سادگی می توان مقداری از یك نمونه مجهول را در شعله ی چراغ گاز قرار داد و تغییر رنگ شعله را مشاهده نمود . چون عنصر سدیم جزء سازنده ی بسیاری از تركیب ها و مخلوط هاست و رنگ شعله ی آن بر سایر رنگها غلبه می كند . به اصطلاح آنها را می پوشاند ، بنابراین برای رفع این مزاحمت و برای دیدن هر چه بهتر رنگ شعله سایر فلزها می توان از شیشه ی آبی كبالت به عنوان صافی استفاده كرد .(3)

بنابراین دانشمندان با آزمونهای مختلف به رنگ ساطح شده از عناصر گوناگون در شعله پی برده ند .

پدیده ی درخشش : این فرایند ، تولید نور با استفاده از منابع انرژی غیر از حرارت است . این پدیده را نور سرد می گویند زیرا در دمای اتاق و حتی سردتر از آنهم
می تواند رخ دهد با تولید پدیده درخشش ، انرژی جذب شده توسط الكترون یك اتم یا ملكول سبب تهییج الكترون می شود . وقتی الكترون به حالت انرژی پائین تر بر می گردد . ، انرژی آزاد دشه به صورت فوتون یا نور آزاد می شود . انرژی این فوتون از روی طول موج یا رنگ حاصله مشخص می شود . گاهی نمكهایی كه برای تولید رنگ مورد نظر لازمند ، ناپایدار می باشند . مثلاً باریم كه رنگ سبز تولید می كند در دمای اتاق ناپایدار است . بنابراین باریم را با یك ماده پایدار ، تركیب می كنند ( تركیبی كه بتواند كلر آزاد كند مثل لاستیك كلره شده) .


به این ترتیب كه كلر آزاد شده در اثر حرارت و سوختن تركیبات پیروتكنیك ، باریم كلراید آزاد می كند و به این ترتیب رنگ سبز دلخواه تولید می شود . كلرید مس (رنگ آبی) در عوض در دماهای بالا ناپایدار است . بنابراین دما باید نه خیلی بالا نه خیلی پائین باشد . در واقع كنترل دما برای ایجاد رنگهای مورد نظر بسیار حساس است. (2)

اگر رنگهای بسیار زیبایی كه در هنگام آتش بازی در آسمان می بینیم را با جدول زیر مقایسه كنیم پی می بریم كه چه عنصری را در این فشفشه بكار گرفته اند كه چنین رنگ زیبا و شادی آفرینی را ایجاد نموده است .

در جدول زیر فهرستی ازرنگ شعله ی چند عنصر و تركیبات آنها ارائه شده است . (3)

نماد شیمایی عنصر
نام
رنگ شعله
As
آرسنیك
آبی
B
بور
سبز روشن
Ba
باریم
سبزمایل به زرد(مغز پسته ای)
Ca
كلسیم
قرمز – نارنجی
Cc
سزیم
بنفش كم رنگ
Cu غیرازنمكهای هالید
مس
سبز زمردی
Cu نمكهای هالید
مس
آبی مایل به سبز
In
ایندیوم
آبی
Li
لیتیم
قرمز لاكی (قرمز سیر)
K
بتاسیم
بنفش كم رنگ
Mo
مولبیدون
سبر مایل به زرد
Na
سدیم
زرد پر رنگ
P
فسفر
سبز مایل به آبی كم رنگ
Pb
سرب
سبز كم رنگ
Rb
روبیدیم
بنفش كم رنگ
Sb
آنتیمودن
سبز كم رنگ
Se
سلینم
آبی لاجوردی
Sr
استرنیسم
قرمز سیر
Te
تیوریم
سبز كم رنگ
Ti
تالیم
سبز خالص
Zn
روی
سبز مایل به آبی
Fe+C
گدازش آهن+آهن باكربن+زغالچوب
طلایی
Mg+Bao+AL
فلزات سفید داغ مثل منیزیم ، آلومینوم ، اكسیدباریم
سفید اكلتریكی
Sr+Cu
مخلوط تركیبات استرانیم ومس
قرمز + آبی ، ارغوانی
Al+Ti+Mg
آلومینوم و تیتانیم و پودر منیزیم
نقره ایی

شیمی مخلوط آتش بازی :

یك مخلوط آتش بازی حاوی یك اكسید كننده ، سوخت ، ماده چسبنده وماده ای برای اثرات ویژه است .

· بعنوان اكسید كننده اغلب از نمكهای پتاسیم (kno3) استفاده می شود . البته از kc103 و kc104 نیز استفاده می شود كه در این بین kc104 ایمنی بیشتری دارد .

· بعنوان سوخت از آلومینوم ، منیزیم ، تیتان ، زغال به گوگرد ، سولید آنتیموان استفاده می شود .

· ماده چسبنده مثل : دكسترین ، صمغ قرمز ، پلیمرهای نستزی هستند كه در تولید مواد اتش بازی استفاده می شوند .

· جهت تولید اثرات ویژه مثل زوزه ، جرقه های سفید ، جرقه ای طلایی ، شعله سفید ، دود سفید ، دود رنگی از مواد زیر بهره می گیرند : صدای زوزه : نبزوات پتاسیم ، با سالیسلات سدیم .

جرقه های سفید : آلومینوم ، منیزیم ، آلیاژ آلومینوم و منیزیم ، تیتان

جرقه های طلایی : براده اهن – زغال

شعله سفید : فلزهای منیزیم و آلومینوم

دود سفید : مخلوط نیترات پتاسیم و گوگرد

دود رنگی : مخلوط كلرات پتاسیم ، گوگرد و رنگ آبی (4و5)

نكاتی كه باید به خاطر بسپاریم :

1- رنگهای خالص ، تركیبات خالص را می طلبند . حتی مقادیر بسیار كم از عنصر سدیم به عنوان ناخالصی ، باعث ایجاد رنگهای زرد و نارنجی و پوشاندن سایر رنگها
می شود . بدین ترتیب از هر ماده ی حاوی سدیم پرهیز كنید .


2- اگر از تركیبات رنگی كه حاوی الكل یا سایر حلالهای آلی هستند استفاده
می كنید بخاطر بسپارید كه این مواد اشتعال زا و خطرناك هستند .*************

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 23 بهمن 1390 :: نویسنده : سروش نوری
نظرات ()
جمعه 17 خرداد 1398 11:11 ب.ظ

Greate post. Keep writing such kind of info on your site. Im really impressed by your site.
Hello there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I am confident they'll be benefited from this site.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:33 ب.ظ
Hi to all, the contents existing at this site are in fact awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر