تبلیغات
مین و شهادت - شرح انواع مین ها
 
درباره وبلاگ


سلحشوران و دلاوران مردان عرصه های نبرد حق علیه باطل پس از پایان جنگ نیز ، در میادین مین و گلوله های عمل نكرده با پیروی از سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبد... الحسین (ع) جهاد در راه آزادگی را برگزیده و با نثار خون خود ریشه های توسعه و آبادانی كشور را آبیاری می نمایند.


مدیر وبلاگ : سروش نوری
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سایت شهید حاج احمد کاظمی
رتبه 4 در گوگل
* *
مین و شهادت
شهدا و جانبازان پاكسازی میادین مین به رشادت و ایثار معنا بخشیدند


مین چیست ؟
مین مقداری ماده منفجره یا ماده دیگری است که در محفظه یا جعبه فلزی، چوبی یا پلاستیکی در اندازه‌های گوناگون قرار گرفته و برای انهدام خودروها یا کشتی‌ها یا قایق‌ها یا هواپیماها و ایجاد خسارت به آنها و زخمی کردن افراد طراحی و ساخته شده باشد.مواد منفجره درون مین با حركت، لرزش یک یا چند ماسوره (فنر و سوزن) و چاشنی (مواد منفجره حساس) در هنگام عبور افراد یا تانک و خودرو فعال شده و انفجار رخ می‌دهد.


انواع مین:

الف) مین ضد نفر(AP)

1- مین خوشه ای مرگبارترین مین – تا فاصله یکصد متری هر کسی را می کشد.
POMZ تولید کننده چین روسیه
M16 تولید کننده آمریکا
Valmera 59 – 69 تولید کننده ایتالیا – آفریقای جنوبی - سنگاپور
Porm-1 تولید کننده یوگسلاوی سابق
مین های نارنجکی تولید توسط تمامی کشورهای تولید کننده مین
نارنجکهای دستی Blu72 تولید کننده آمریکا
2- مین های انفجاری
مین های انفجاری سبک: (gr 50-30 مواد منفجره )
Type72 تولید کننده چین و آفریقای جنوبی
M14 تولید کننده آمریکا
Sb33 تولید کننده ایتالیا
مین های انفجاری سنگین : (150 – 200 gr مواد منفجره )
PMN تولید کننده روسیه و بسیاری کشور های جهان
VS50 تولید کننده ایتالیا و بسیاری از کشورهای جهان
NO4 تولید کننده اسرائیل

ب) مین های ضد تانک

ضد تانک سبک :
V52 – 3 تولید کننده ایتالیا
Tc2- 4 تولید کننده ایتالیا
ضد تانک سنگین:
Type72 تولید کننده ژاپن
TMN46 تولید کننده اکثر کشورها


گونه‌های مین

مین صوتی (acoustic mine) : مینی که با امواج منتشرشده از هدف منفجر شود.

مین ضد هوابُرد (anti-airborn mine) : مینی که در محلهای احتمالی پیاده شدن نیروهای هوابرد کار گذاشته شود.

مین ضد نفر (antipersonnel mine) : مینی برای وارد کردن تلفات و ضایعات به افراد پیاده دشمن و ناتوان کردن آنها.

مین ضد تانک (antitank mine) : مینی که تانک را از تحرک بیندازد یا باعث انهدام آن شود.

مین کف‌نشین (bottom mine) : مینی که پس از رها شدن از ناو یا زیردریایی یا هواپیما در کف دریا قرار گیرد و دارای حسگرهای عمل‌کننده از نوع مغناطیسی و آوایی و فشاری باشد؛ این گونه مین برای نابودی شناور سطحی و زیرسطحی به کار می‌رود.

مین جهنده ضدنفر (bounding mine) : نوعی مین ضدنفر با خرج کوچکی که بدنه مین را به هوا پرتاب کند و موجب شود مین در بلندی سه یا چهار پایی (فوتی) منفجر و تکه‌های آن در کلیه جهت‌ها پرتاب شود.

مین شیمیایی (chemical mine) : مینی محتوی مواد شیمیایی سمی برای کشتن افراد یا از کار انداختن یا آلوده کردن وسایل و زمین.

مین دورفرمان (controlled mine) : مینی که از ایستگاه فرمانِ راه دور هدایت و منفجر شود.

مین تأخیری (delayed action mine) : مینی که مدتی پس از تحریک شدن منفجر شود و اغلب پشت سر نیروهای عقب‌نشینی‌کننده و برای به ستوه آوردن و انهدام نیروهای تعقیب‌کننده دشمن به کار رود.

مین تمرینی (drill mine) : گونه‌ای مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مشابه مین جنگی است و برای تمرینهای لجستیکی استفاده می‌شود.

مین فوگاز (fougasse) : مینی که به محض انفجار آن تکه‌های فلزی یا اشیای دیگر در جهت‌های پیش‌بینی‌شده پرتاب شود.

مین بی‌اثر (inert mine) : گونه‌ای مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن همانند مین جنگی، اما کلیه مواد منفجره و آتش‌زای آن بی‌اثر باشد.

مین مهارشده (moored mine) : مینی که با استفاده از لنگر به کف دریا (در مناطق حساس دریا) مهار شود؛ این مین در ژرفای متناسب با آبخور کشتیها غوطه‌ور است و با برخورد بدنه کشتی به آن منفجر می‌شود.

مین مشقی (practice mine) : نوعی مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مشابه مین جنگی است و ماسوره آن مقدار کمی ماده منفجره کننده یا دودزا دارد.

مین آموزشی (training mine) : مینی شبیه مین جنگی که فاقد ماده منفجره باشد.

مین پخشی (scatterable mine) : مینی که به وسیله هواپیما یا بالگرد یا توپخانه یا خودروهای زمین پخش شود و در زیر خاک قرار داده نشود.


مین های ضد تانک

تعریف: مین ضد تانک مینی است که برای از کار انداختن یا از بین بردن وسایل نقلیه مانند تانک ها طراحی شده است. مین های ضد تانک، مانند مین های ضد نفر ،توسط فشار(میزان بسیار زیادی وزن لازم است)، کنترل از راه دور، جاذبه مغناطیسی یا توسط تکان خوردن میله تله(نوعی سیم تله عمودی)منفجر می شوند.

مین های ضد تانک به علت اینکه برای انجام دادن ماموریتشان به نیروی بیشتری نیاز دارند، بسیار بزرگتر و دارای مواد منفجره بیشتری نسبت به مین های ضد نفر می باشند. این مین ها ممکن است حاوی5/ 1تا 14کیلوگرم مواد منفجره باشند و معمولاً استوانه ای یا مربع شکل می باشند و اندازه آنها از 40سانتی متر قطر و15 سانتی متر ارتفاع، تا 23سانتی متر قطر و 10سانتی متر ارتفاع می باشند.

معمولاً برای انفجار یک مین ضد تانک معمولی نیاز به بیش از 135 کیلوگرم فشار می باشد. این به آن معنی نیست که اشخاصی که وزنشان از این مقدار کمتر است می توانند با اطمینان برروی یک مین ضد تانک پا بگذارند. زیرا ممکن است سیستم ماسوره خراب شده؛ یا عمداً طوری تنظیم شده باشد که با فشار کمتری مین منفجر شود.

مین های ضد تانک معمولاً دارای ماسوره قطع فشار هستند .بدین معنا که چنانچه پس از خنثی کردن هم آنها را جابجا کنیم منفجر خواهند شد.در برخی موارد، مین های ضد نفر روی مین های ضد تانک کار گذاشته می شود و اگر دراین حالت مین ضد نفر منفجر شود،معمولاً باعث انفجار مین ضد تانک می شود. آگاه باشید که اغلب از مین های ضد نفر برای جلوگیری از خنثی سازی مین های ضد تانک استفاده می شود. روش قرار دادن مین های ضد نفر و مین های ضد تانک با یکدیگر بصورت خوشه ای؛ کاری متداول می باشد.

هرگاه مین های ضد تانک مشاهده کردید، فرض کنید که مین های ضد نفر نیز در منطقه وجود دارد.معمولترین مین های ضد تانک برای از کار انداختن یا از بین بردن وسایل نقلیه به اثر انفجار متکی می باشند.اثر آنها بر روی وسایل نقلیه سبک مانند وانت، کامیون کوچک،اتومبیلهای سواری وجیپ ها معمولا ًفاجعه آمیز است و منجر به از بین رفتن وسیله نقلیه وکشته شدن یا جراحت وخیم مسافرین می شود.

در حالیکه مین های ضد نفر بعنوان خطر بزرگی به جمعیتهای غیر نظامی معرفی شده اند، مین های ضد تانک؛ احتمالاً باعث دشواریهای اجتماعی- اقتصادی و رنج انسانی بسیار بیشتری می شوند.مین های ضد تانک مانع استفاده از جاده ها و خطوط راه آهن توسط وسایل نقلیه، برای رساندن تدارکات پزشکی و امدادی می شود.این مین هانمی گذارند؛اهالی روستاها کالا به بازار ببرندوازپاکسازی مین های ضدنفردرجاده ها جلوگیری میکنند.مین های ضدتانک عامل اکثریت حادثه های وخیم انفجار مین که منجر به تلفات متعدد برای کارکنان امدادی شده است می باشد.


مین های ضد تانک ساخت یوگسلاوی سابق


مین های TMA-1 و TMA-1A دارای بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده هستند که از دو قسمت فوقانی و تحتانی تشکیل میشود. به منظورجلوگیر از کشف این مین توسط دستگاههای فلزیاب در ساخت آن از کمترین میزان فلزات استفاده شده است. قسمت فوقانی دارای 8 بخش تقسیم فشار بوده و با 4 ماسوره به چاشنی UANU-1 که در قسمت مرکزی قرار گرفته متصل میشود.همچنین دارای یک ماسوره ثانویه قطع فشار نیز میباشد که هنگام برداشتن مین آن را منفجر میکند. از این مین در بوسنی و هرزگوین ، کوزوو و کرواسی استفاده شده است.
مشخصات :
جنس بدنه : هسته فلزی روکش پلاستیک فشرده
قطر : 315 میلیمتر
ارتفاع : 100 میلیمتر
وزن : 6 کیلوگرم
خرج اصلی : 5.4 کیلوگرم تی ان تی
نوع ماسوره : فشاری
نوع ماسوره ثانویه : قطع فشار
نیروی لازم جهت عمل ماسوره: 100 کیلوگرممین TMA-2 مستطیل شکل از بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده ساخته شده و شباهت زیادی به مین PT-56 دارد و جایگزین آن محسوب میشود. بخش فوقانی (بشقاب فشاری) دارای دو ماسوره فشاری بزرگ بوده که به چاشنی UANU-1 موجود در بخش تحتانی متصل است و علاوه بر آن دو ماسوره ثانویه ضد پاکسازی نیز در آن تعبیه شده که به صورت قطع فشار یا کششی عمل میکند.این مین در کشورهای بوسنی ، انگولا ، کوزوو ، کرواسی و نامیبیا به کارگرفته شده است.
مشخصات :
پهنا : 220 میلیمتر
ارتفاع : 140 میلیمتر
وزن : 7.5 کیلو گرم
خرج اصلی : 6.5 کیلوگرم تی ان تی
نوع ماسوره : فشاری
نوع ماسوره ثانویه : قطع فشار ، کششی
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 100 کیلوگرم

مین TMA-3 در ساختار شباهت زیادی به TMA-4 دارد این مین از یک بخش تشکیل شده و دارای 3 ماسوره است. علاوه براین ماسوره چهارمی نیز به عنوان ماسوره ضد پاکسازی از نوع قطع فشار در نظر گرفته شده.چاشنی این مین از نوع UPROM-1 بوده و امکان به کارگیری انواع ماسورها را دارد.این مین در کشورهای بوسنی ، آلبانی ، انگولا ، لبنان ،کوزوو ، کرواسی و نامیبیا به کارگرفته شده است
مشخصات :
قطر : 265 میلیمتر
ارتفاع : 110 میلیمتر
وزن : 7 کیلوگرم
خرج اصلی : 6.5 کیلوگرم تی ان تی
نوع ماسوره : فشاری
نوع ماسوره ثانویه : قطع فشار
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 کیلوگرمTMA-4 در حقیقت نمونه مدرنیزه شده مین TMA-3 است که همانند آن دارای بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده بوده واز 3 ماسوره بهره میبرد. این مین فاقد ماسوره ثانویه قطع فشار است و از چاشنی UTMA-4 استفاده میکند و علاوه براین دارای یک بخش حساس به فشار بر روی بدنه بوده که به کوچکترین فشار حاصل از ادوات پاکسازی مین واکنش نشان میدهد و این ویژگی کار پاکسازی آن را بسیار دشوار و خطرناک میسازد. از این مین در کشور های چاد ، کرواسی ، لبنان ، بوسنی ، آلبانی ، انگولا و سودان استفاده شده .
مشخصات :
قطر : 284 میلیمتر
ارتفاع : 110 میلیمتر
وزن : 6 کیلوگرم
خرج اصلی : 5.5 کیلوگرم تی ان تی
خرج کمکی : 30 گرم تتریل
نوع ماسوره : فشاری
نیروی لازم جهت عمل ماسوره: 100 الی 200 کیلوگرم


تتریل (C7H5N5O8)


تری نیتروفنیل متیل نیتروآمین یا تتریل، ماده منفجره بلوری شكلی است ٬ زرد رنگ، در اثر حرارت ذوب می شود و سپس تجزیه و منفجر می گردد. دراثر شعله با دود می سوزد.قدرت انفجاری این ماده بیش از تی ان تی (T.N.T)و اسید پیكریك است و بر اثرعواملی چون ضربه و جرقه از تی ان تی(T.N.T) و پیكرات آمونیوم زودتر منفجر می شود.در شرایط مختلف انبار و رطوبت پایدار بوده و بمدت زیاد می توان آنرانگهداری نمود.قدرت شكنندگی زیادی داشته و قدرتش از پتن و آر دی ایكس(R.D.X) كمتر است.تتریل بعنوان منفجره ای استاندارد در مهمات نظامی بكار می رود. مصرف اصلی تتریل بعنوان خرج میانجی در سری خرجهای انفجاری است. اگر تتریل كه بصورت فشرده شده مصرف شود حساسیت كمتری از خود نشان می دهد و انفجاری قوی برای خرجهای اصلی تركش ایجاد می نماید.دیكر مصارف این ماده درمهمات كالیبر30میلیمتری و 37 میلیمتری می باشد.این ماده درمهمات اثر تركشی بهتری ایجاد كرده و استقامت خوبی در مقابل عقب نشینی سلاح دارد.تتریل بعنوان خرج عمومی تخریب بكار می رود و همچنین در چاشنی ها آنرا بصورت فشرده در ته چاشنی قرار داده و روی انرا با مقداركمی ازتورسرب یا فولمینات می پوشانند.همچنین تتریل را بصورت مخلوط با تی ان تی(T.N.T) بنام تتریتول مصرف می كنند.

TMA-5 و TMA-5A مین مستطیل شکلی با بدنه پلاستیکی است که از یک ماسوره واحد استفاده میکند.این مین در 4 گوشه دارای نقاطی است که امکان قرار گرفتن چند مین بر روی هم را فراهم میکند.این مین فاقد ماسوره قطع فشاراست ولی میتوان به روش های دیگر مانعی برای پاکسازی ان ایجاد کرد.همچنین مجهز به چاشنی UANU-1 میباشد . تنها تفاوت بین دو نمونه در نحوه حمل به صورت تکی یا چنتایی است.از این مین در کشورهای افغانستان ، آلبانی ، انگولا ، بوسنی ، چاد ، کرواسی ، کوزوو و لبنان استفاده شده است
مشخصات :
طول : 300 میلیمتر
عرض : 275 میلیمتر
ارتفاع : 110 میلیمتر
وزن : 6.6 کیلوگرم
خرج اصلی : 5.5 کیلوگرم تی ان تی
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 100 کیلوگرم


مین های ضد تانک ساخت ایتالیا


مین VS-1.6 ساخت کارخانه Valsella Meccanotecnica کشور ایتالیا است این مین دارای بدنه پلاستیکی و به رنگ زیتونی یا خاکی بوده و از نوع مین های ضد تانک پخشی است (scatterable) . مین های پخشی توسط بالگرد ، توپخانه یا خودرو ها پخش میشوند و در زیر خاک قرار نمیگیرند.همانگونه که گفته شد این مین قابلیت پخش از طریق بالگرد را دارد با توجه به این ماسوره مین طوری طرح ریزی شده است که در اثر ضربه عمل نمی کند.با در نظر گرفتن استاندارد ها و مقدار خرج به کار رفته در این مین میتوان گفت که از جمله مین های ضد تانک ضعیف محسوب میشود که توانایی اسیب رسانی محدودی نسبت به تانک ها و توان اسیب رسانی مطلوبی نسبت به سایر خودرو ها دارد.این مین از یک ماسوره فشاری بهره میگیرد همچنین ضد آب بوده و میتوان آن را تا عمق 1 متری زیر سطح آب جایگذاری کرد . از این مین نمونه دارای ماسوره الکترونیکی نیز ساخته شده است که مدل VS-1.6EL نام دارد. این مین تاکنون در کشور های عراق ، لبنان ، برمه و صحرای غربی استفاده شده است.
مشخصات :
قطر : 222 میلیمتر
ارتفاع : 92 میلیمتر
وزن : 3 کیلوگرم
خرج اصلی : 1.85 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری ، در نمونه های جدیدتر ماسوره الکترونیکی نیز به کار گرفته شده است
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 کیلوگرمVS-2.2 مینی است با بدنه پلاستیکی که از دو بخش تشکیل شده است بخش فوقانی شامل ماسوره و چاشنی و بخش تحتانی شامل خرج اصلی .این مین از سری چاشنی های VS-N بهره میبرد که درون بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده بوده که آن را در برابر عوامل جوی محافظت میکند ارتباط بین بشقاب فشاری و چاشنی تنها توسط یک عدد ماسوره فشاری برقرار میشود. این مین از نوع پخشی میباشد و دارای رنگ بندی خاکی است.
مشخصات :
قطر : 230 میلیمتر
ارتفاع : 115 میلیمتر
وزن : 3.5 کیلوگرم
خرج اصلی : 2.2 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 الی 200 کیلوگرممین VS-3.6 از بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده بهره میبرد و دارای چاشنی از نوع VS-N است این مین از بسیاری دیگر از مین های ضد تانک سبک تر و قویتر بوده و به منظور ایجاد آسیب حداکثری به سیستم تعلیق تانک ها طراحی شده است و از دو بخش تشکیل شده که بخش فوقانی همراه با ماسوره و چاشنی و بخش تحتانی شامل خرج اصلی میشود.این مین از یک ماسوره فشاری بهره میبرد همچنین نسبت به ضربه ، آب و تمامی شرایط جوی مقاوم میباشد.جایگذاری آن نیز در عمق 50 الی 70 میلیمتری از سطح زمین صورت میگیرد . از این مین به عنوان مین استاندارد ضد تانک در ناتو استفاده میشود.
مشخصات :
قطر : 248 میلیمتر
ارتفاع : 115 میلیمتر
وزن : 5 کیلوگرم
خرج اصلی : 4 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 کیلوگرم


ترکیب B

تركیب B ، ماده منفجره ای است به رنگ زرد متمایل به قهوه ای كمرنگ كه از مخلوط كردن 55 درصد آر دی ایكس و بیش از 40 درصد تی ان تی و مقدار كمی موم یا یك ماده پارافینی مصنوعی تهیه می شود.حساسیت این ماده بیشتر از تی ان تی است و بعد از تی ان تی یكی از پر مصرف ترین مواد منفجره برای پر كردن انواع خمپاره ها، گلوله های توپ و مین ها و وسایل تخریب است.قدرت بیشتر از تی ان تی و 3/1 برابر آن است.سیكلوتول یا هگزولیت انواع بدون موم تركیب B هستند و از این ماده منفجره نیز سری های مختلفی تا B4 ساخته شده كه B2 ازجمله آنهاست و نسبت به تركیب B حساس تر است


VS-AT4 مینی با بدنه پلاستیکی است که از یک ماسوره فشاری – مکانیکی بهره میبرد . از این مین نمونه ای مجهز به ماسوره فشاری – الکترونیکی نیز ساخته شده که VS-AT4-EL نام دارد این مین پس از فعال سازی در محدوده زمانی 1 روز الی 1 سال عمل میکند و پس از آن به صورت خودکار منهدم میشود. همچنین این نمونه دارای ماسوره قطع فشار بوده که مانع از پاکسازی آن میشود.
مشخصات :
طول : 280 میلیمتر
عرض : 104 میلیمتر
ارتفاع : 188 میلیمتر
وزن : 5.70 کیلوگرم
خرج اصلی : 4.5 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری – مکانیکیمین MAT/5 یکی دیگر از مین های با بدنه پلاستیکی ساخت کشورایتالیا است . ماسوره این مین از نوع پنوماتیکی بوده تا در برابر ضربه و شوک عمل نکند.این مین تماما ضد آب بوده و میتوان از ان در مناطق مختلف با شرایط آب وهوایی مختلف استفاده کرد. همچنین امکان استفاده از ماسوره قطع فشار نیز درآن وجود دارد.این مین دیگر تولید نمیشود.
مشخصات :

قطر : 290 میلیمتر
ارتفاع : 108 میلیمتر
وزن : 7 کیلوگرم
خرج اصلی : 5 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری – پنوماتیکی
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 الی 310 کیلوگرممین MAT/6 بدنه ای از جنس ترکیبات رزین دارد و از یک ماسوره فشاری بهره میبرد.این ماسوره به گونه ای طراحی شده تادر برابر ضربه عمل نکند (پنوماتیکی).بدنه این مین کاملا ضد آب بوده و از چاشنی و خرج اصلی در برابر عوامل جوی به خوبی محافظت میکند. همچنین امکان استفاده از ماسوره قطع فشار به منظور جلوگیری از پاکسازی در آن وجود دارد. این مین دیگر تولید نمیشود.
مشخصات :
قطر : 270 میلیمتر
ارتفاع : 142
وزن : 7.1 کیلوگرم
خرج اصلی : 6.3 کیلو گرم (نوع نامعلوم)
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 کیلوگرم


آر دی ایكس (C3H6N6O6)

آر دی ایكس (RDX) كه به نامهای سیكلونایت ، هگزوژن و یا تی 4 (T4) نیز خوانده می شود ، ماده منفجره ای است بلوری سفیدرنگ كه نقطه ذوب آن 202 درجه سانتیگراد می باشد.این ماده از قویترین مواد منفجره با سرعت زیاد می باشد.چاشنی فولمینات جیوه این ماده را راحت تر از تتریل منفجر می كند.در شرایط مختلف انبار مقاوم بوده و پایداری زیادی دارد.این ماده منفجره به تنهایی مصرف نمی شود بلكه بصورت مخلوط با سایر مواد منفجر و یا مخلوط با موم و روغن كاربرد نظامی دارد.


نوع مطلب :
برچسب ها : شرح، انواع مین، ضد تانك، ضد نفر، ضد خودرو، جهنده، مواد،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 19 بهمن 1390 :: نویسنده : سروش نوری
نظرات ()
شنبه 7 بهمن 1396 04:22 ق.ظ
ممنون اطلاعت مفید و خوبی بود
جمعه 17 شهریور 1396 03:13 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
you relied on the video to make your point.
You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos
to your site when you could be giving us something
enlightening to read?
دوشنبه 13 شهریور 1396 03:05 ق.ظ
Your mode of telling everything in this post is really nice, all be capable of easily be aware of
it, Thanks a lot.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:06 ب.ظ
I am curious to find out what blog platform you're working with?
I'm having some minor security issues with my latest site and I'd like
to find something more safeguarded. Do you have any
recommendations?
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 09:30 ب.ظ
Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal
but I can figure things out pretty quick. I'm thinking
about creating my own but I'm not sure where to start.

Do you have any tips or suggestions? Appreciate it
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:46 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the
following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.
یکشنبه 9 آذر 1393 07:26 ب.ظ
با سلام
جناب آقای نوری از سایت پر محتوای و جالبی که گذاشتید بسیار ممنونم. راستش دارم در مورد مین های بکار گذاشته شده در جنگ تحمیلی تحقیق میکنم، دوست دارم بیشتر از این در مورد جنس مین ها و نوع مواد منفجره بکار رفته اشان بدونم. امیدوارم که در این زمینه یاریم کنید.

با تشکر از زحمات شما بزرگواران
یکشنبه 23 بهمن 1390 09:27 ق.ظ
سلام جالب بود ممنون
پنجشنبه 20 بهمن 1390 03:50 ب.ظ
salaaaaaaaam
mamnon ke sar zadid
matalebe mofid va amozande ii dashtid
movafagh bashid
پنجشنبه 20 بهمن 1390 06:49 ق.ظ
مژده ای منتظران ماه ظفر باز آمد
ماه بهمن به دو صد شوکت و فر باز آمد
دور رنج و تعب حق طلبان شد سپری
روز فخر و شرف اهل نظر باز آمد
شد فروزان به جهان کوکب اقبال وطن
صبح پیروزی ما بار دگر باز آمد
دهه شکوهمند فجر مبارک باد

چهارشنبه 19 بهمن 1390 04:05 ب.ظ
ای شهید، ای آنکه بر کرانه ازلی وجود بر نشسته ای،
دستی بر آر و ما قبرستان نشینان عادات سخیف را نیز از این منجلاب بیرون کش.
سلام
با افتخار لینک شدید
جهت تبادل لینک " کوچه های امن "
موفق باشید
بازم سر بزنید
یاعلی فقط سید علی
چهارشنبه 19 بهمن 1390 12:13 ب.ظ
سلام

ممنون از حضورتون

خدا به همه دلاور مردان خنثی سازی مین قوت بده وسلامت نگهشون داره انشالله

موفق باشی

بازم سر بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر