تبلیغات
مین و شهادت - اقتصاد جهانی در میان بمب های ساعتی، مین های نفری و کمربندهای انفجاری
 
درباره وبلاگ


سلحشوران و دلاوران مردان عرصه های نبرد حق علیه باطل پس از پایان جنگ نیز ، در میادین مین و گلوله های عمل نكرده با پیروی از سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبد... الحسین (ع) جهاد در راه آزادگی را برگزیده و با نثار خون خود ریشه های توسعه و آبادانی كشور را آبیاری می نمایند.


مدیر وبلاگ : سروش نوری
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سایت شهید حاج احمد کاظمی
رتبه 4 در گوگل
* *
مین و شهادت
شهدا و جانبازان پاكسازی میادین مین به رشادت و ایثار معنا بخشیدند

۱ـ بحران بدهی اروپا: برنامه نجات اقتصادی اروپا برای یونان شکست خورد. با وجود تلاشهای فراوان این کشورها فاقد اهداف ترمیم اقتصادی می باشد.
بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده اند بخشودگی بدهی به شکلی گریزناپذیر است. به سخنی می توان عواقب ناتوانی در پرداخت بدهی و سرایت آن را در دیگر اقتصاد ها تخمین زد. قبل از همه بانک مرکزی اروپا که خود یکی از بزرگترین طلبکاران است، بشدت با بخشودگی حتی بخشی از بدهی ها مخالفت می کند.
به عقیده لورنسو بینی سماغی (Lornzo Bini Smaghy ( عضو رهبری بانک مرکزی اورپا، کلیه شاخص های مالی ـ تکنیکی نشاندهنده آنند که هرگونه تجدید ساختاری ریسک بسیار بزرگی را برای کل سیستم مالی بهمراه خواهد داشت. خطر سرایت آن حتی بیشتر از فروپاشی له مان (Lehman Crash) در سال ۲۰۰۸ خواهد بود. دولت های اورپایی نمی خواهند این ریسک را بکنند. وحشت از "له مان ۲" (Lehman 2) که دیگر کشورهای اروپایی را در خود ببلعد، این دولت ها ناچارا آماده پشتیبانی و کمک به یونان می باشند.
صدای بمب ساعتی سیاست اما همچنان بلندتر می شود. اگر زمانی رأی دهندگان خشمگین کشورهای پول دهنده کمک را قطع کنند و یا اگر یونانی ها از پذیرش طرح های صرفه جویی اقتصادی بیشتر سرباز زنند و یا نتوانند به تعهدات بدهی خویش عمل نمایند، آنگاه ورشکستگی نابسامانی تهدید می کند که منجر به ورشکستگی بانک ها، کنترل جابجایی سرمایه و از هم پاشیدگی یورو (Euro) خواهد شد.

۲ـ بحران بدهی آمریکا:
بدهی دولت آمریکا مایه نگران خیلی ها است (میزان بدهی آمریکا بالغ به ۱۴۳۰۰ میلیارد دلار می باشد. مترجم) . اما هنوز مشکل شدید بازارهای مالی نیست. اما سیاست آمریکا که بسان مین نفری خودگذاشته عمل می کند، می تواند وضعیت را تغییر دهد. کنگره آمریکا باید تا اوایل آوگوست حد میزان بدهی دولت را بالا ببرد، در غیر اینصورت دولت ناتوان از دریافت وام و پرداخت حقوق حقوق بگیرانش خواهد شد. بعضی از جمهوری خواهان تنها به شرط کم کردن محسوس مخارج دولت در آینده، حاضر به بالابردن حد میزان بدهی دولت می باشند. دمکرات ها اما مخالف این شرط هستند. این دعوای ایدئولوژیک به نقطه غلیان خود رسیده است. در این بازی هر دو طرف ریسک بزرگی می کنند. اگر دو طرف به توافق نرسند، خطر بروز مشکلات تکنیکی در معامله اوراق بهادار دولتی، آمریکا را تهدید می کند. در بدترین حالت سلب سرمایه از بدهکار یعنی آمریکا خواهد بود. در میان مدت آمریکا واهمه سلب اعتماد را باید با خود حمل نماید.
شماری از اقتصاددانان بر این عقیده اند که اگر آمریکا سیاست خود را تغییر ندهد، دیر یا زود سرمایه گذاران از بازار اوراق بهادار آمریکایی فرار خواهند کرد. این اواخر رشد اقتصادی آمریکا تقریبا متوقف شده است. قیمت خانه ها همچنان پایین می آیند و بحران کاری شدیدتر می شود. اگر پشت سر این بحران کاری (شغلی) چیزی بیشتر از شرایط و عوامل ویژه فصلی نهفته باشد، سیاست ساختاری هم نمی تواند کمکی نماید، چرا که ذخایر آن به انتها رسیده است.

۳ـ حباب های چین:
در بحران بزرگ مالی، چین با برنامه ساختاری بسیار بزرگی به کمک اقتصاد جهانی آمد. نتایج آن بخشا سرمایه گذاری بیش از حد می باشد. در بازار به جوش آمده املاک نشانه های تصحیح سیاست روز به روز بیشتر می شوند. محافظه کاران (Pessimisten) ترس از سقوط قیمت خانه دارند. اما سناریوهای کمتر دراماتیک هم با مشکلات کشورهای کم بنیه آمیخته و برهم انباشته شوند، می توانند مشکل جهانی را فراهم آورند.
اقتصاد دان نوریل روبینی (Nouriel Roubini) از هم اکنون از امکان "طوفان کامل ۲۰۱۳" هشدار می دهد. چنانچه بحران مالی اروپا و آمریکا با توقف رشد دوباره در ژاپن و ایست موقت در چین همراه گردد.

۴ـ مواد منفجره ژئو پلیتیک:
تحولات کشورهای عربی ضمن بیداری امیدهای فراوان، اختلافاتی را هم با خود بهمراه آورد. اختلافات اعراب و اسراییل هم اکنون در حال رشد هستند. امکان به لرزه درافتادن منارشی های نفتی در خلیج هم وجود دارد. قبل از هر چیزی عربستان سعودی، مهمترین عضو رهبری اوپک در آغاز ایام خطرناکی قرار دارد. نوک رهبری سعودی پیر شده است. در کشور هم مرز جنوبی یعنی یمن گروههای نزدیک به القاعده در حال پیشروی هستند. در کشور کوچک همسایه، بحرین جایی که آمریکایی ها یکی از مهمترین پایگا های دریایی را دارند، تظاهر کنندگان و مخالفین آخرین بار توسط نیروهای سعودی سرکوب شدند.

از سرمقاله "بازارهای مالی"
کاپیتال 07.2011 (Juli)
ترجمه از: ر. الیاسیان

نویسنده مطلب :ر. الیاسیان
ایمیل :rajabmorad@yahoo.de